Aby nasz trawnik wyglądał pięknie należy dbać o niego przez cały rok.
Nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie są konieczne do utrzymania go w idealnym stanie. Jak pielęgnować nasz trawnik?
- Zadbanie o trawnik po zimie – przede wszystkim koszenie, wertykulacja (czyszczenie trawnika z filcu, który tworzy zalegająca darń) i nawożenie. W razie konieczności należy rozpocząć dosiewanie trawy.
- Nawożenie trawnika - powinniśmy rozpocząć je w kwietniu. Należy zrobić to, kiedy ziemia jest wilgotna, a rośliny suche, żeby nawóz nie osiadł na liściach. Następnego dnia trawnik powinno się obficie podlać. Latem warto powtórzyć nawożenie. Ostatnie nawożenie zwykłym nawozem należy wykonać najpóźniej w połowie sierpnia, potem można murawę zasilać wyłącznie specjalnymi nawozami do jesiennego stosowania.
- Jesienią warto rozpocząć wapnowanie trawnika. Jest to ważny zabieg pozwalający podwyższyć odczyn pH kwaśnej gleby, a także uzupełniający niedobory wapna. Na glebach piaszczystych należy wykonać to co trzy-cztery lata, a na zwięzłych co pięć-sześć lat.
- Podlewanie trawnika - należy podlewać go wcześnie rano lub późnym popołudniem. Najlepiej podlewać rzadziej i intensywniej niż często, ale słabo.
- Koszenie trawnika – w okresie najwyższego wzrostu trawy należy kosić ją raz w tygodniu. Pierwsze koszenie należy wykonać w kwietniu, a ostatnie w okolicach października.
- Aeracja trawnika – jest to zabieg napowietrzania trawnika. Polega on na głębokim nakłuwaniu darni przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Przed wykonaniem zabiegu należy skosić trawnik na wysokość ok. 3 cm i sowicie podlać.
Usuwanie chwastów - pojawienie się chwastów jest efektem niewłaściwej pielęgnacji trawnika.
Należy zastanowić się jakie błędy są przez nas popełniane. Może to być między innymi: niewłaściwa wilgotność, brak nawożenia czy nieprawidłowa wysokość koszenia.
Pojedyncze chwasty na trawnikach o niewielkiej powierzchni możemy usuwać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi.
Aby skutecznie pozbyć się chwastów na trawnikach o dużych powierzchniach, konieczne może być zastosowanie chemicznych preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów.
Opryski preparatami chwastobójczymi przeprowadza się w okresie intensywnego rozwoju chwastów, czyli od wiosny do jesieni.
Oceniło nas już 0 klientów, podziel się również swoja opinią
Skomentuj