..
Bardzo ważnym elementem układu tnącego kosy jest żyłka tnąca, od której w dużej mierze zależy jakość i czas naszej pracy. Przycinając trawę czy chwasty bądź wyrównując trawnik stajemy przed bardzo ważnym pytaniem Jaką wybrać żyłkę?
Żyłki tnące wykonane są najczęściej z nylonu. Jest to elastyczny oraz wytrzymały materiał. Ich wysoka skuteczność wynika w dużej mierze z prędkości obwodowej jaką są w stanie osiągnąć, a ta bezpośrednio zależy od ich przekroju i masy.
W specyfikacji kosy oraz głowicy, którą posiadamy znajdziemy informację o tym jaka powinna być żyłka i jej średnica. Stosując żyłki o średnicy innej niż zalecana przez producenta narażamy naszą kosę na nieprawidłową prace, co może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Żyłki o średnicy od 1,3 do 1,8 mm stosuje się do cięcia niedużej trawy, małych roślin, te o średnicy powyżej 1,8 mm do usuwania chwastów, powyżej 2,7 mm do koszenia zarośli i łąk, żyłki o średnicy 3,5 mm i radzą sobie z wycinaniem gęstych zarośli.
Wybierając żyłkę do kosy spalinowej, trzeba zwrócić uwagę na jej przekrój.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe przekroje żyłki:
Najczęściej spotykany profil żyłki. Charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz wolniejszym zużywaniem, ale również mniejszą skutecznością cięcia. Doskonale sprawdzą się do cięcia traw z małą zawartością twardych chwastów.
Żyłki o kwadratowym przekroju charakteryzują się bardziej agresywnym sposobem cięcia w stosunku do standardowych żyłek o przekroju okrągłym, a również są bardziej skłonne do szybszego zużywania się. Polecane do wycinania większych chwastów oraz wysokich pokrzyw.
Żyłki o przekroju wielokąta są najostrzejszym typem żyłek, przy czym zachowują stosunkową dużą wytrzymałość. Przez swoje uniwersalne zastosowanie sprawdzą się w trawie jak i przy wycinaniu twardszych chwastów i roślin.
Upewnij się, że kosa jest odłączona od prądu. Naciśnij lekko blokadę znajdującą się na boku głowicy tnącej.
Zdejmij pokrywę szpuli (kołowrotka) podtrzymującą sprężynę. Ściągnij szpulę z pokrywy i wyjmij pustą szpulę żyłkową. Załóż nową żyłkę tnącą W tym celu ciasno nawiń żyłkę tnącą w kierunku, jaki wskazuje strzałka na szpuli.
Uważaj przy tym, aby nowo nawijane warstwy nie wchodziły pod spód już nawiniętych. W przeciwnym razie utrudnisz sobie wyjmowanie żyłki, kiedy konieczna będzie jej (kolejna) wymiana. Wsuń końce żyłki w przeciwległe — górne — nacięcia w szpuli żyłkowej.
Przeciągnij obie żyłki przez otwory w szpuli, a następnie wyciągnij je z nich. Zamocuj pokrywę szpuli na głowicy podkaszarki.
..
PŁATNOŚĆ ONLINE | PŁATNOŚĆ PRZY ODBIORZE | |
9,99 PLN | 15 PLN | |
13 PLN | 16 PLN |
© Pronac 2025 | Created by: Modus-it.pl | System pracuje w oparciu o Modus QBIZ
Oceniło nas już 0 klientów, podziel się również swoja opinią
Skomentuj